تماس 02634457743
تماس 02634457743

نرم افزار انبارداری صنعتی

سیستم‌های مدیریت انبار (WMS) نرم افزارهای کاربردی هستند که عملیات و رویه‌های انبار را بهینه ‌می‌کنند. نرم افزار انبارداری صنعتی شما را قادر ‌می‌سازد تا کارآمدترین و مقرون‌ به‌ صرفه‌ترین روش جابجایی محصولات و کالاها را تضمین کنید. امکان نظارت بر چیدمان انبار، مدیریت موجودی، چیدن و بسته بندی کالاها، دریافت، حمل و نقل، مدیریت نیروی کار و گزارش را فراهم ‌می‌کند.

هدف اصلی نرم افزار مدیریت انبارداری صنعتی ارائه یک نمای کلی از ذخیره سازی مواد و پشتیبانی از فرآیندهای جابجایی مواد در انبارها و عناصر آن است و معمولاً برای کارآمدتر کردن سازماندهی، ذخیره سازی و توزیع کالا استفاده ‌می‌شود.
مدیریت انبار کلیه فرآیندهای انبارداری را ساده و کنترل ‌می‌کند تا عملیاتی کارآمد ایجاد کند. این به کاربران اجازه ‌می‌دهد تا تمام ساختارهای موجود در یک عملیات انبارداری را بدون توجه به پیچیدگی آنها مدیریت کند.

مدیریت فرآیندهای انبار و کسب اطلاعات دقیق و به هنگام از وضعیت موجودی‌های سازمان، از نیازهای اولیه و مهم مدیران است تا بتوانند براساس آن برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری مناسبی در خصوص کنترل هزینه‌های نگهداری موجودی، سفارش‌گذاری و تامین به موقع کالا و پیشگیری از کمبود موجودی آن انجام دهند.

عملیات انبارداری در نرم افزار انبارداری صنعتی

عملیات انبارداری و حسابداری انبار شامل فعالیت‌های مهمی‌ نظیر مدیریت انبار، جانمایی کالا و پارتیشن بندی، مدیریت موجودی با استفاده از فیلترهای جستجو، ثبت ورود و خروج کالا، قیمت‌گذاری و حسابداری مواد و کالا، مدیریت درخواست‌ها و سفارش‌گذاری، انبارگردانی و غیره می‌باشد. به دلیل پیچیدگی، تنوع، اهمیت و حجم بالای فرآیندهای انبارداری و همچنین اهمیت بالای موجودی کالا، این فعالیت‌ها جزء نیازهای اساسی بسیاری از شرکت‌های تولیدی و تجاری است.
عمده مسئولیت‌های ماژول انبار و حسابداری انبار عبارتند از:

 • آماده سازی اطلاعات موجودی مورد نیاز برای مدیران
 • مدیریت ورود و خروج کالا براساس مجوزهای صادر شده توسط سایر واحدهای سازمان
 • ثبت، نگهداری و ارائه وقایع مالی مربوط به ورود و خروج مواد و کالا از انبار
 • کمک به بخش برنامه ریزی از طریق دادن اطلاعات کالاهای مورد نیاز در ایستگاه‌های تولید و انبارها

کاربرد نرم افزار انبارداری صنعتی

کارکرد سیستم انبار در بخش‌های مختلف سازمان تعریف شده ‌می‌باشد. این سیستم پرکاربرد در یکپارچگی سیستم مدیریتی تاثیر بسزایی دارد. کارکرد سیستم انبار در بخش‌های مختلف به شرح زیر ‌می‌باشد:

نرم افزار انبارداری صنعتی برای مدیر انبارها:

برای دسترسی به لیست کالاها، موجودی‌ها، کنترل سفارشات و تامین کالاها و همچنین در کنترل انبارها از نظر ثبت وارد شده‌ها و صادره شده‌ها کمک شایانی به مدیریت انبار می‌نماید.

نرم افزار انبارداری صنعتی برای مدیر فروش (امکان رزرو):

دسترسی به لیست کالاها و خدمات انبارهای محصول خواهد داشت تا سفارشات و فاکتورهای صادر شده و فروش را با توجه به موجودی هر کالا کنترل نماید و زمانی که تقاضای یک کالا از میزان عرضه آن بیشتر باشد، سازمان‌ها دچار کمبود می‌شوند.

در متد مدیریت موجودی کالا، سازمان‌ها ‌می‌توانند موجودی خود را رزرو نموده تا از کمبود ذکر شده در قبال تعهد قابل انجام به مشتریان جلوگیری کنند. در واقع با این کار اعتبار و خوش‌نا‌می ‌سازمان در تحویل به موقع کالا به مشتریان حفظ شده و هزینه‌های کمبود ناشی از به تعویق افتادن عملیات کاهش می‌یابد.

وظایف اصلی یک سیستم مدیریت انبار در سه جهت نهفته است:

کنترل موجودی:

 • برنامه ریزی و مدیریت فضای موجودی
 • پیگیری و تخصیص موجودی
 • برنامه ریزی و نظارت بر حرکت محصول
 • مدیریت و برنامه ریزی فعالیت‌های دریافت و واگذاری موجودی

نرم افزار انبارداری صنعتی برای مدیران مالی:

بعد از انجام عملیات انباداری اعم از ورود رسید و حواله و ... و همچنین فروش، اعم از پیش فاکتور در غالب رویدادهای بدون پردازش بصورت اتوماتیک به حسابداری ارسال شده و کاربر مربوطه عملیات ریالی کردن موجودی مواد اولیه، محصولات، قطعات یدکی را انجام داده و در بخش صورتحساب تامین‌کنندگان و همچنین مشتریان منظور می‌گردد و در راستای تصمیم‌گیری‌های مدیریتی گزارشات متنوعی ارائه می‌دهد.

برنامه انبارداری صنعتی مدیر تولید:

نرم افزار انبارداری صنعتی با پیگیری و کنترل انبارهای نیمه ساخته از حیث وجود مواد اولیه و سفارشات تولید شده و ردیابی قطعات در خط تولید و سایر امکانات، مدیریت تولید را یاری می‌نماید.

 • پشتیبانی کامل از عملیات شعبه‌های متمرکز (چند شعبه‌ای)

سازمان‌ها با هدف گسترش فعالیت‌های کسب و کاری خود، ممکن است شعبه‌های متعددی در مناطق مختلف جغرافیایی تاسیس کنند. راهکار مدیریت موجودی کالا، امکاناتی نظیر ثبت و نگهداری اطلاعات موجودی کالا در هر شعبه، نقل و انتقال موجودی‌ها میان شعبه‌های مختلف سازمان، ثبت و انعکاس هزینه‌های موجودی به تفکیک شعبه‌ها و انعکاس وقایع مالی مرتبط با ورود و خروج موجودی را به تفکیک هر شعبه، در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهد.

 • چند ارزی در برنامه انبارداری صنعتی

در نرم افزار انبارداری صنعتی ویژگی چند ارزی به عنوان یک راهکار مدیریت موجودی کالا بوده و قابلیت مدیریت، کنترل و گزارش‌دهی اطلاعات مبلغی کالا را منطبق بر نیاز هر صنعت، به تفکیک ارزهای مورد نظر، در اختیار کاربران قرار می‌دهد بطوریکه زمان تغییر قیمت‌ها تنها با تغییر نرخ ارز تما‌می‌ قیمت‌های فروش بروزرسانی می‌گردد.

مزایای نرم افزار انبارداری صنعتی

مزایای کلیدی نرم افزار مدیریت انبار که امروزه به مدیران و تکنسین‌های انبار ارائه ‌می‌شود عبارتند از:

 • ادغام با سیستم‌های حمل و نقل

سیستم‌های حمل و نقل و مدیریت انبار به دلیل عملکردهای متفاوتی که انجام ‌می‌دهند اغلب از هم جدا ‌می‌مانند. با این حال، دلایل متعددی برای ادغام هر دو در راه حل‌های پیشرفته وجود دارد. مزایای سیستم مدیریت حمل و نقل ارزشمند است و مطمئناً ‌می‌تواند راه‌حل‌های موجود را افزایش دهد:

 1. برنامه ریزی موثر و به موقع مسیر
 2. ردیابی و کاهش هزینه‌های صرف شده برای سوخت و تجهیزات
 3. بهبود مدیریت ناوگان و حمل و نقل
 4. افزایش کارایی زنجیره تامین

مزایای سیستم مدیریت حمل و نقل اثربخشی مضاعف تحویل کالا، ردیابی تحویل در زمان واقعی، اجتناب از کمبود وسایل حمل و نقل، پیش بینی خطرات در حمل و نقل کالا. و بنابراین، به سایر بخش‌ها در مورد تاخیرها یا موانع احتمالی هشدار دهید.

 • تجزیه و تحلیل انبار

این سیستم ‌می‌تواند استراتژی دقیقی را محاسبه و تعریف کند که چه زمانی و کدام محصولات اولین محصولی است که دریافت ‌می‌شود و کدام یک فروخته ‌می‌شود. پیش‌بینی‌های دقیق امکان افزایش فروش و جلوگیری از دست دادن موجودی پول براساس فروش و روند فعلی را فراهم می‌کند. هدف نرم افزار انبارداری صنعتی هوشمند کاهش خطر کمبود کالاهای مورد تقاضا است.

 • ساده‌سازی مدیریت سفارش

اطلاعات بروز شده در مورد سفارشات، فروشندگان، مشتریان، و بازده، سوابق پردازش سفارش از ضروریات مدیریت انبار است. داده‌های مربوط به سفارشات باید به صورت روان و شفاف منتقل شوند.

 • شفافیت در موجودی، تحویل و افزایش اعتماد مشتری

مدیریت زنجیره تامین با شراکت با کانال‌های مختلف سر و کار دارد. کارگران به راحتی ‌می‌توانند سفارشات ارسال شده، پردازش، ارسال و سفارشات در مسیر را پیگیری کنند. نیاز به در نظر گرفتن هر متر مربع و مدیریت موثر قرار دادن کالاهای خاصی وجود دارد که ‌می‌توانند به راحتی آسیب ببینند یا باید سریع تحویل داده شوند. به همین دلیل است که سیستم انبارداری صنعتی باید شمارش چرخه یا ممیزی موجودی را انجام دهد که تعداد اقلام در یک انبار را نشان دهد.

 • افزایش بهره‌وری و کارایی

استفاده از نرم افزار انبارداری صنعتی پیشرفته منجر به کاهش هزینه‌های نیروی کار تا 30٪ ‌می‌شود زیرا اتوماسیون بهره‌وری نیروی کار را افزایش ‌می‌دهد. سیستم‌های مدیریت انبار مدرن دارای رابط‌های بسیار بصری، پر کردن خودکار اطلاعات، اخطار و اعلان‌های فشاری، ادغام با سایر سیستم‌ها هستند. فرآیندهای خودکار در انبارها ‌می‌توانند با ارائه خدمات ایمنی در محل کار را بهبود بخشند.